TELEFON (850) 840 34 14
ÜCRETSİZ NUMUNE

Laminat ile Lamine Parke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Piyasada bulunan parke modelleri kalitesine göre farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Özellikle ülkemizde sıklıkla kullanılan laminat parke, türevi olan lamine parkeler ile birçok farklılığa sahiptir. Laminat parkeler hemen hemen her evde görebileceğiniz kadar fazla tercih edilmektedir. Bunun ürün açısından birçok avantajı vardır. En önemlisi ise daha uygun fiyata sahip olmasıdır. Lamine parkeler ile kalite ve fiyat bakımından üst sınıf parkelerdir. Şimdi bu iki parke türünün farklarını inceleyelim.

Laminat Parke ile Lamine Parke arasındaki farklar;

  • Laminat parkeler ile Lamine parkeler arasındaki en önemli fark fiyatlarıdır. Lamine parkeler, Laminat parkelere göre daha pahalıdır.
  • Lamine parkeler doğal parkelerdir. Laminat parke ise doğal malzemelerin türevini kullanır.
  • Lamine parkeler %100 doğal odundan üretilir. Laminat parkeler ise sıkıştırılmış talaşın üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır. Görsel açıdan çok fazla fark yoktur. Ancak iki parke türü, yapısal olarak birçok farklılık barındırmaktadır.
  • Lamine parkeler üzerindeki odun tabakası nedeniyle yenilenebilir, fakat laminat parkelerden bu durum geçerli değildir.
  • Lamine parkeler ile laminat parkeler arasında görsel açıdan dikkat çekici farklılık bulunabilir. Müşteriler iki parke modeli arasındaki farklılıkları bildiği zaman ihtiyacına yönelik olarak tercih yapabiliyor. Bilinçli müşteriler dilediği şekilde evini dekor ederek, farklı dekor seçeneklerini tercih etme şansına sahip oluyor.
  • Lamine parkeler yapısal olarak incelendiğinde laminat parke ile var olan farklarını ortaya koyabiliyor. Bunların yanı sıra; yüksek sesi içerisine hapsedebiliyor, daha fazla ısıyı bulunduğu konuma hapsedebiliyor ve dekorasyon yapılırken daha uyumlu bir görünüm katabiliyor.
  • Lamine parkeler, laminat parkelere göre daha uzun ömürlü olmaktadır.

Genel anlamıyla karşılaştırdığımız ve farklılıklarını göz önüne serdiğimiz lamine parkeler ile laminat parkeler, ihtiyaçlarınıza yönelik olarak tercih edilebilecek 2 ideal parke türüdür. Eğer masraf yapmak sizin için problem değilse ve zevkinize düşkünseniz lamine parkeleri tercih edebilirsiniz. Fakat ekonomik olarak farklı arayışlar içerisindeyseniz laminat parkeler size daha çok hitap edecektir. Tercihlerinizi parke modellerini inceleyerek netleştirebilirsiniz. İki parke modeli de ev için uygundur.