TELEFON (850) 840 34 14
ÜCRETSİZ NUMUNE

Parke Aşınma Sınıfları Nelerdir?

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan parkeler, temel öğelerden birisidir. Evinizin sade haliyle bile ön plana çıkmasını ve dikkat çekmesini sağlayan parke zemin, şık dekorasyon tasarımlarında da uyum sağlayabilen üründür. Parke seçiminde bulunurken yapılması gerekenlerden birisi ön bilgi almaktır. Eğer ilk kez parke yaptırıyorsanız ve nasıl bir parke modeli tercih edeceğinizi bilmiyorsanız parke sınıfları ve aşınma sınıfları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sadece fiyat odaklı araştırma yaparsanız, bu kıs vadeli bir plan olmanın ötesine geçmeyecektir.

Eğer uzun vadeli, başınızı ağrıtmayacak ve kafanızdaki dekorasyon öğelerini tamamlayan parke modelini seçmek istiyorsanız ilk olarak parke sınıflarını bilmeniz gerekiyor. Parke sınıfları küçük sayıdan büyüğe doğru gidildikçe dayanıklılığının ve kalitesinin arttığını göstermektedir. Parke sınıfları genel olarak 21, 22, 23, 31, 32 ve 33 olarak ayrılmıştır. 21 ve 22.sınıf parkeler insan yoğunluğunun çok az olduğu yerlerde kullanılır. 32 ve 33.sınıf parkeler ise insan yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde kullanılır. Genellikle ev için ideal olan parke 31.sınıf parkelerdir. Fakat 23.sınıf parkelerde de 31.sınıf ile benzer özellikler görülmektedir.

21.Sınıf Parke: İnsan yoğunluğunun az olduğu yerlerde kullanılır. Örn; Yatak Odası

22.Sınıf Parke: Orta derecedeki insan yoğunluğu için idealdir. Örn; Oturma Odası

23.Sınıf ve 31.Sınıf Parke: 21 ve 22.sınıftan biraz daha fazla insan yoğunluğuna dayanıklıdır. Örn; Koridor, Mutfak, Salon vb.

32.Sınıf Parke: İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kullanılır. Örneğin; Ofis

33.Sınıf Parke: İnsan yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde kullanılır. Örneğin; Hastane, Alışveriş Merkezleri

Yukarıdaki parke sınıflarının yanı sıra parkelere ait aşınma sınıfları da bulunmaktadır. Aşınma sınıfları AC3, AC4, AC5 olarak gruplandırılmıştır. Bu gruplar parkenin dayanıklılığını sembolize eder. Aşınma değeri belirli kontrollerden geçirilen parke levhaların belirttiği sembollerdir. Genellikle Euro-Norm EN 13329 normunda sınıflandırılır.

Eviniz için ideal olan parke sınıf 31 class sınıfıdır. Günümüzde birçok firma bu sınıfı kullanmakta ve dekorasyonu bu sınıf ile tamamlamaktadır. Evleriniz için ideal parke sınıflarını ve aşınma sınıflarını öğrendiğinize göre artık sizde ideal parkenizi seçebilirsiniz.