TELEFON (850) 840 34 14
ÜCRETSİZ NUMUNE

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Dekorasyon yapmak için ilk olarak zeminden başlamak her zaman avantaj sağlayacaktır. Eğer zemin için parke düşünüyorsanız parke almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus olduğunu unutmamalısınız. Sizlere bu hususları madde madde anlatacağız.

Parke seçiminden nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • İlk olarak dekorasyon yapılacak yer belirlenmelidir. Eğer ev için dekorasyon yapacaksanız farklı malzemeleri tercih etmeniz gerekeceğinden; ev, ofis, kütüphane vb. gibi farklı farklı noktalardan hangisine parke yaptırmayı düşünüyorsanız ona göre karar vermeli ve araştırmaya koyulmalısınız.
  • İkinci aşamada seçeceğiniz parkenin rengini belirlemelisiniz. Bu çok önemi bir maddedir. Çoğu insan parkenin rengini seçmekte tereddüt edebiliyor. Dekorasyon yaparken bunu önceden planlamalı, katalog içerisindeki parke renkleri arasından birisini belirleyerek, bunun etrafında plan sürdürülmelidir. Parke rengini belirlerken, seçilen mekanın duvar renkleri veya mekan içerisine alınacak eşyalar ile kombin yapılması daha makul olacaktır.
  • Parke sınıfını belirlemelisiniz. İnsan yoğunluğuna göre 21., 22., 23., 31., 32. ve 33. sınıflar arasından birisini seçmelisiniz. Genellikle ev dekorasyonları için 31.sınıf tercih edilmektedir. Rakam arttıkça parkenin kalitesi ve dayanıklılığı artmaktadır.
  • Eviniz için tercih edeceğiniz parke ISO 9002 belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca parkeyi döşeyecek olan firmanın ek garanti süresi belirlemesi gerekir. Çünkü var olan garanti süresi, parkenin üretim tarihi ile belirlenmiş olup ambalajdan çıkarılma sürecinin dikkate alınması gerekmektedir.
  • Döşeme yapılacak olan bölgenin yüzeyi düzgün bir şekilde ölçülmektedir. Özellikle süpürgeliklerin payı tam olarak hesaplanılması gereken noktalardan birisidir. Aksi takdirde sökülen süpürgeliklerin yerinde boşluk kalacaktır ve bu durum zaman içerisinde parkenin kolay bir şekilde aşınmasına neden olabilir.

Bu 5 temel noktaya dikkat ederek çeşitli ek önlemler dahilinde parke tercihinizi yapabilirsiniz. Fakat parke modelleri arasından tercih yapmadan önce araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Alışveriş yapacağınız firmanın referanslarına göz atarak ek önlem almış olabilirsiniz. Sadece referans değil, çeşitli örnek çalışmaları inceleyerek zaman içerisindeki durumunu gözlemleyebilirsiniz. Müşteri yorumları ise bu konudaki yardımcı hususlardandır. İyi bir araştırma yapmadan kesinlikle parke alışverişi yapmamalısınız.