TELEFON (850) 840 34 14
ÜCRETSİZ NUMUNE

Parke Sınıfları Nelerdir?

Ağaçların yontulması ve yüksek ısıda preslenmesi ile ortaya çıkan parke, dekorasyon yapılırken akla gelen ilk değişim olarak bilinmektedir. Parke, yüksek dayanımlı ağaç lifler (HDF) ve dış yüzeyi olan dekor kağıdı ile birlikte koruma tabakasının bulunduğu ortalama 8mm kalınlığındaki malzemedir. Parkelerin çeşitli özellikleri ve sınıfları bulunmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan parke çeşidi laminant parkelerdir. Laminant parkeler dayanıklılık bakımından birinci sınıftır.

Parke çeşitleri ise şu şekilde sınıflara ayrılmıştır;

 Parke çeşidinin kullanım sınıfını belirleyen kod genellikle iki haneli sayılardan oluşmaktadır. Bunlar 23 – 31 – 32 gibi sınıflardır. Kısaca özetlersek sayı arttıkça parkenin dayanıklılığı ve sağlamlığı artmaktadır. Günümüzde piyasaların kullandığı sınıf ise 31 numaralı sınıf ve class modelidir.

Parkelerin temel yapıları ise 3 ana başlıkta incelenebilir;

·       Overlay : İçinde alüminyum oksit parçaları bulunan selülozik esaslı film tabakasıdır. Bu tabaka çizilme, ısıya karşı dayanıklılık ve aşınma gibi problemleri ortadan kaldırır.

·       HDF : E1 normuna sahip, yüksek basınca dayanıklı, sağlam, dayanıklı levha yapısıdır.

·       Desen Kağıdı : Dayanıklı odun hammaddesinden üretilen, çeşitli renk ve desenlere sahip dış yüzeydir.

 Genellikle 31 class sınıfının tercih edildiği ve yaygın olarak kullanıldığı parke sınıfı, şuanda en dayanıklı ve en sağlam parke çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu parke çeşidi ülkemizde sıklıkla kullanıldığı gibi üst düzey teknolojiler ile üretilmeye devam edilmektedir. Eğer evinizin dekorasyonu için hangi parke türünü seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız, 31 class laminant parkeyi seçerek evinizin tabanında hem şık bir görünüm elde edebilir hem de dayanıklı bir yapı oluşturabilirsiniz.

 Ev dekorasyonunda parke, sadece görsel açıdan değil kullanılabilirlik açısından da önemli bir malzemedir. Onlarca tür parkenin yer aldığı sektörde, ideal parke türünü belirleyebilmeniz için destek alabilir, eviniz için ideal olan parke modelini belirleyebilirsiniz. Parke sınıfları ve parke modelleri ile ilgili bilgi almadan, evinizin zemininde değişim yapmamanızı öneririz. Aksi takdirde dekorasyon planlarınız istediğiniz şekilde işlemeyebilir. Birbirinden farklı sınıf ve renk seçenekleri ile uygun fiyatlı parke modellerine sahip olabilirsiniz.