TELEFON (850) 840 34 14
ÜCRETSİZ NUMUNE

Parke Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evimizin en önemli dekorlarından birisi olan parkeler şık görünümü ve kullanışlı yapısı ile ev sahiplerini mest etmektedir. Fakat parkelerin kullanımı kolay olsa bile temizlemesi o kadar kolay değildir. Parke temizliği birçok hususa dikkat ederek girişmeniz gereken bir olaydır. Çünkü farklı zeminlerde uyguladığınız yöntemleri parke üzerinde uygulamanız imkansızdır. Aksi takdirde parkeleriniz aşınabilir, kullanım ömrü kısalabilir veya en kolay tabiriyle tahriş olabilir.

Peki parke temizliği ve bakımı nasıl yapılmalıdır? ve nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Parke temizliği yaparken kendinize bir takvim belirlemelisiniz. Düzenli bir şekilde takvime uyarak belirli aralıklar parke temizliği yapmalısınız.
  • Parke temizliği yaparken kesici veya delici temizleme aletleri kullanmaktan ziyade, üzerine yumuşak bir kılıf geçirebileceğiniz aparatları kullanmanız daha makul olacaktır. Bu tarz aparatları her yerde bulabilirsiniz.
  • Parkenin üzerindeki tozu aldıktan sonra nemli bez ile parkenin üzerinden bir kez daha geçmeniz gerekebilir. Parke temizliğinde bu çok önemlidir. Eğer bez ıslak veya tam olarak sıkılmamış bir şekilde parkeye temas ettirilirse, temas edilen bölge kısa süre içerisinde tahriş olabilir veya aşınabilir.
  • Fayansları cilalamak için kullanılan malzemeleri, kesinlikle parke temizliğinde kullanmamalısınız. Yani evinize parke yaptırdıktan sonra var olan alışkanlıklarınızı ve temizlik malzemelerinizi kesinlikle değiştirmelisiniz.
  • Temizlik yaptıktan sonra parkelerinizin kolay bir şekilde aşınmaması için insan trafiğinin yoğun olduğu noktalara ufak kilimler serebilirsiniz. Böylece, topuklu terlik veya benzeri nesnelerin parkelerinize zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere parkelerinizin temizliği ve bakımı daha önce kullandığınız zemin malzemelerinden çok farklı bir teknik gerektirebiliyor. Bu nedenle evinizi şık gösteren parkelere gerektiğinden fazla önem göstermelisiniz. Parkenizi belli başlı kurallara uyarak daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Temizlik ve bakımın yanı sıra bu işlemi düzenli olarak yapmakta çok önemlidir. Çok uzun aralıklarla parke temizliği yapıldığı takdirde, parkeniz göze hoş görünmeyebilir ve yine kolay bir şekilde tahriş olabilir. Çünkü parkeler, diğer zeminlerden farklı olarak daha kolay toz tutar. Haliyle en ufak misafir davetinde bile bu göze çarpabilir. Dikkatli olmakta fayda var.